Termék kategóriák
Előzmények
Fejlesztési tanácsok

* Elküldheti nekünk webáruházunkkal kapcsolatos észrevételeit, fejlesztési tanácsait.

Felfekvés kezelése, megelőzése elektromos antidecubitus matracokkal

A gyógyászati segédeszközök egyik legfontosabb csoportját alkotó elektromos felfekvés elleni matracok nagy száma van jelen a piacon. Ezeknek a termékeknek az elterjedésének gátat szabott az áruk, azonban ebben jelentős változás következett be az elmúl időszakban. A vásárlást megelőzően számtalan kérdés merül fel abban a tekintetben, hogy kinek mikor javasolt ilyen terméket használni. Milyen típust vegyünk, milyen betegségek, vagy állapotok esetében gondoljunk rá, illetve tudok-e vele gondot okozni. A felfekvés, vagy nyomási fekély kialakulásának megvan a veszélye minden olyan esetben, amikor tartósan fekvő, vagy ülő helyzetre kényszerül egy beteg. A nyomának leginkább kitett felületeken a bőr keringése sérül, a bőr elhal és kialakul a felfekvés. Ezt az állapotot ronthatja minden olyan betegség, amely a keringési rendszer negatív irányba befolyásolja: érszűkületek, szívelégtelenség, cukorbetegség, az idegrendszer károsodása?
Az elektromos felfekvés elleni matracok két alap típusa a statikus és a váltakozó nyomású matracok. A váltakozó nyomású matracok sokkal hatásosabbak, mint a statikusok, ezért ennek a használata javasolt ma már szinte minden esetben. Természetesen, mint szinte mindennek, ennek is vannak hátrányai a beteg szempontjából, de ezekre később térünk ki.
A statikus elvű rendszerek állandó nyomást tartanak fenn a matracban. A megfelelő keménységre beállított légmatrac a hagyományos szivacs matrachoz képest sokkal egyenletesebben támasztja alá a testet, így hatékonysága is sokkal jobb, mint a szivacs matracé. A hátránya - értelem szerűen - mégis az, hogy a fekvés felületén állandó alátámasztást ad, így a keringést sosem engedi teljesen megindulni, regenerálódni.
A váltakozó nyomású antidecubitus rendszerek több légkörből állnak. A különböző légkörök eltérő időben válnak keménnyé, majd puhává. Egy fekvő felület egy bizonyos része csak korlátozott ideig nyomódik, majd az alátámasztási felület megváltozásával a keringés és így a bőr regenerálódhat. Ezek a rendszerek biztosítják a legnagyobb hatékonysággal a felfekvés megelőzését, illetve kezelését. A hátrányuk, hogy a betegnek némi kényelmetlenséget okoz a nyomás váltakozása. Zavarhatja a pihenésben. Erre is van megoldás, de sajnos csak a drágább rendszereknél. A komfortot visszaállíthatjuk azzal, ha a fejrészen statikus módban működik a matrac, azaz a fej alvás közben nem mozog. Szintén csökkentheti a kényelmetlenséget, ha a ciklusidőt, azaz az időintervallumot (amíg egy levegő-kör nyomása felfújódik, majd leenged) megnyújtjuk. A komolyabb tudású antidekubitusz rendszereken állítható a ciklusidő, így ha éjszakára a szokványos 10-12 perces ciklusidőt 20-25 perce állítjuk, akkor jelentősen javulhat a pihenés feltétele. Természetesen figyelemmel kell lenni a felfekvés rizikójának a kialakulására. Ha a norton skálán túl magas, akkor nem szabad a ciklusidőt sem megnyújtani. Amennyiben a beteg számára az alternáló üzemmód végképpen elviselhetetlen az alvás szempontjából, akkor a pihenés alatt statikus üzemmódba is átállíthatóak bizonyos rendszerek.
Milyen rendszerek alkalmasak a felfekvés megelőzésére? Ha nagyon kicsi a felfekvés kialakulásának a rizikója (a beteg valamennyire mozgásképes az ágyban, nem túl nagy súlyú, jól táplált?), akkor az úgynevezett buborék matracok is használhatóak. Megjegyezzük, hogy sok európai országban nem tartják hatásos rendszereknek, ezért nem is elterjedtek. Ennek ellenére a legtöbben hisznek benne. Légyegük, hogy a légbuborékok egyik fele (egyik légkör), majd a másik fele fújódik fel és támasztja alá a fekvőfelületet. Egyszerű és nagyon költséghatékony rendszerek. Ma már az egyszerűbb szivacsmatracokkal azonos árban elérhetőek.
A felfekvés kialakulásának megelőzésében és a felfekvés I stádiumának megelőzésében igazán hatékony váltakozó nyomású rendszer matracai 8-12 cm vastagok. Részünkről a 11-12 cm vastag légmatracokkal ellátott rendszereket javasoljuk, azért mert a megelőzésben rendkívül hatékonyak, de ha I-II stádiumú decubitus alakul ki, akkor is hatásosan használhatóak. A 20 cm vastag matracokkal felszerelt rendszerek tekinthetőek igazán hatékonynak a III-IV stádiumú felfekvésekre.
Bemutatjuk azokat a jellemzőket, amik még fontos választási szempontok lehetnek vásárláskor:
A matrac anyaga lehet PVC, vagy PU (poliuretán). A PVC nagyon tartós, de izzadást okozhat, nem szellőzik. A PU matracok bőrbarátok, sokkal kellemesebb a tapintatuk, nyúlékonyabbak, bőrbarátok. Sajnos a PU matracok ára jóval magasabb, mint a PVC matracoké. Aki nem kíván annyit költeni PU rendszerre, annak javasoljuk a PVC matrac megfelelően kényelmes textíliával való lefedését. Ez nem lehet túl vastag, mert akkor az matrac elveszti hatékonyságát.
A matrac CRP szeleppel való ellátása. Ennek a szelepnek az eltávolításával a beteg újraélesztése elkezdhető azonnal. A felfújt matrac ugyanis hatástalanná teszi a mellkas kompressziót.
A matrac feji részén kialakított leget a nyugodt alváshoz szükséges statikus rész, azaz a nyomás nem váltakozik.
A matrac bizonyos része kirekeszthető. Ez azt jelenti, hogy az egymás mellett fekvő légcellákból 2-3 db kirekeszthető, kikapcsolható. Ha például a keresztcsont területén felfekvés van, akkor azon a területen kirekeszthetőek a cellák. Ennek eredményekként a seb keringése szabadon megvalósulhat, így a sebgyógyulás előbb bekövetkezhet.
A pumpán állítható a ciklusidő. Az a beteg kényelmét szolgálja. 10-25 perc között lehet állítani többnyire a ciklusidőt. A nappali időszakban a felfekvés megelőzés és kezelés szempontjából a 8-15 perc közötti a leg optimálisabb. Pihenéskor a beteg igényei szerint 15-25 perc közöttire állítható a készülék.
A pumpán állítható a statikus és alternáló üzemmód. Statikus üzemmód a felfekvés szempontjából bár nem kedvező, de betegápoláskor nagyon hasznos, hiszen egy állandó nyomású matracon a nővéri teendők kényelmesebben elvégezhetőek. A váltakozó nyomás üzemmódba az ápolás végén visszatérhetünk.
A pumpa alacsony más visszajelző rendszerrel van ellátva. Ez segítség lehet több szempontból is: jelzi, ha nem jó a nyomásbeállítás, jelzi, ha a matrac kilyukadt, jelzi, ha a cellák meghibásodtak?
A  nyomás a matracban digitálisan állítható. Ez a pontosság szempontjából és az információ szerzés szempontjából fontos. 40-100 Hgmm között lehet a megfelelő nyomást megválasztani.
Ápolási funkció gombban van ellátva a pumpa: ekkor a matrac teljes keménységűre fújódik statikus állapotban.
A jó hír, hogy elérhető árakon már bárki a hozzátartozójának, ápoltjának megvásárolhatja ezeket az igen komoly, nagy tudású rendszereket.

Milyen témáról szeretne cikket olvasni?

Amennyiben kérdése lenne valamilyen egészségügyi témáról, problémáról, tegye fel kérdését szakembereinknek.

2 + 19 =
Egészség tippek

Ételallergia - téveszmék és tények.

Számtalan dolgot gondolunk az ételallergiáról, amely téves, vagy tudományosan alá nem támasztott. Ez a kis összefoglaló segít abban, hogy eligazodjunk néhány dologban az ételallergiával kapcsolatban.

tovább »

Mi az igazság a szójáról?

Egyes növények, így a szója is olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek az ösztrogén nevű női nemi hormonhoz hasonló szerepet töltenek be. Ezek a fitoösztrogének a szervezetbe jutva ösztrogén receptorokhoz kötődnek, és így a szövetekben hasonló választ válthatnak ki, mint az állati vagy emberi szervezetben termelődött hormonok. Íme néhány gondolat a szójáról, és a benne lévő fitoösztrogének tudományosan bizonyított hatásáról.

tovább »

Járóbotok – egyszerű, de nagy segítség a mindennapokban!

A járóbotok az egyik leginkább elérhető segítség a mindennapi tevékenységek és járás segédeszközeként. Úgy segít az egyensúly megtartásában, hogy mindezt a használója szabályozhatja. A járóbotot a fájdalmas alsó végtaggal ellentétes oldalon kell használni, így a testsúly kb. 15%-át „levehetjük” a beteg végtagról. Számtalan járóbot létezik, amelyek között jelentős különbségek vannak. Ismeretük tudatában sokkal hatásosabb segédeszköz állhat a használója birtokában, mint csak egy egyszerű járóbot.

tovább »

Vény nélkül kapható gyógyszerek alkalmazása terhességben és szoptatás alatt

Az alábbi - útmutatónak szánt - ismertetés célja, hogy a leggyakrabban jelentkező problémák esetén biztonságos szert válasszon az olvasó vagy a kismama, aki a legveszélyeztetettebb időszakban lévő csemetéjét figyelembe kell, hogy vegye. Tudni kell, hogy a gyógyszerek biztonságossága tapasztalati adatokon alapul, mivel terhesség alatt bármilyen gyógyszerbiztonsági vizsgálat elvégzése etikátlan lenne. Ezért is nevezik a terhes és szoptatós anyukákat „terápiás árváknak”. Árvák, mivel tudományos alapok részben hiányoznak a biztos választáshoz. Sajnos a leginkább szakavatottnak tekinthető gyógyszerészek is időnként gátoltak ennek a csoportnak ajánlható gyógyszerek ismeretében.

tovább »