Termék kategóriák
Előzmények
Fejlesztési tanácsok

* Elküldheti nekünk webáruházunkkal kapcsolatos észrevételeit, fejlesztési tanácsait.

Szájszárazság – ritkább okok, ritkább gondolatok!

Bármely életkorban is jelentkezik a szájszárazság, olyan kellemetlenséget okoz a betegeknek, amellyel igen nagy valószínűséggel orvoshoz fordulnak. A szájszárazság kezelése nem túl eredményes sokszor olyan esetekben sem, amikor tudjuk a pontos okát. De most olyan betegségekkel foglakozunk, amely ritkább okai a szájszárazságnak, de gondolni kell rá.

 

A szájszárazság gyakori oka között említik a gyógyszer mellékhatást (antidepresszánsok, hugyhólyag működésére ható szerek, egyes vérnyomáscsökkentők, parkinson betegségre ható szerek…) , a Sjögren syndromát (nyálmirigyek autoimmun gyulladása), a szorongásos kórképek egyes típusait és a cukorbetegséget is.

 

Röviden összefoglaljuk azokat a betegségeket, amelyek ritkábban fordulnak elő a szájszárazság hátterében és más markáns-nyilvánvaló tünettel nem járnak:

 

A-VITAMIN TÚLFOGYASZTÁS

Napi 100.000 microg A vitamin fogyasztás túladagoláshoz vezetnek, amelynek egyik fő tünete a nyálkahártyák szárazsága. Gyakran kérnek a családorvosokhoz forduló betegek A-vitamint a töredező hajvégek és körmök miatt. Ezek hátterében egyébként a legritkább esetben áll A-vitamin hiány. Súlyosabb esetben fejfájás, agyideg bénulások, agynyomás fokozódás okozta fejfájás jelentkezhet. Súlyos fokú túladagolás a több héten-hónapon át tartó gyógyszer szedés okozhat.

 

KRÓNIKUS VESEBETEGSÉG

A belgyógyászati eredetű vesekárosodások (magas vérnyomás, cukorbetegség, vesemedence gyulladások, egyéb nephritis syndomak) esetében a vese koncentráló képessége sérül, így nagyobb mennyiségű vizelet ürül, amit adequat módon a szervezet szájszárazsággal is jelez. Cserepes ajkak, fémes szájíz, száraz tapadós nyelv kísérheti az egyébként fájdalmatlan vesebetegséget betegséget.

 

DIABETES INSIPIUS

A vasopressin az idegrendszer olyan hormonja, amely összetett mechanizmusok révén a vese vízvisszaszívásának szabályozását végzi. Amennyiben nem termelődik elég mennyiségben, vagy nem tud a vesében megfelelően hatni, akkor jellegzetes tünetek jelentkeznek: fokozott szomjúságérzés, gyakori vizeletürítés, éjszakai vizeletürítés, fogyás, fejfájás, gyermekkorban száraz, vékony bőr. Akkor kell erre gondolni, a napi 3-4 liter, vagy akár még több folyadék fogyasztás történik, illetve, ha vízmegvonást követően (szomjaztatás) sem koncentrálódik be a vizelet megfelelően.

 

KLIMAKTÉRIUM

A változó kor gyakran jelentkező tünete a szájszárazság érzése. Ennek oka nem tisztázott, de vélhetően a nemi hormon szint változása okozta szöveti folyadék vesztés állhat. Hormonpótló kezelés segíthet a tünetek csökkentésében, de megszüntetni kis valószínűséggel fogja.

 

SZORONGÁSOS-DEPRESSZIÓS ZAVAROK

Mindenki átélte már stressz, a szorongás okozta szájszárazságok. A stressz hormonok szintjének növekedése okozza ezeket a jelenségeket. Megfelelő kezeléssel megszüntethető, de figyeli kell a gyógyszerek okozta hasonló típusú mellékhatásokra is, amelyek viszont enyhébben lehetnek, mint magas a kezelni kívánt betegség.

 

2008 december

 

www.gyogyaszti.hu

 

Milyen témáról szeretne cikket olvasni?

Amennyiben kérdése lenne valamilyen egészségügyi témáról, problémáról, tegye fel kérdését szakembereinknek.

8 + 12 =
Egészség tippek

Ételallergia - téveszmék és tények.

Számtalan dolgot gondolunk az ételallergiáról, amely téves, vagy tudományosan alá nem támasztott. Ez a kis összefoglaló segít abban, hogy eligazodjunk néhány dologban az ételallergiával kapcsolatban.

tovább »

Mi az igazság a szójáról?

Egyes növények, így a szója is olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek az ösztrogén nevű női nemi hormonhoz hasonló szerepet töltenek be. Ezek a fitoösztrogének a szervezetbe jutva ösztrogén receptorokhoz kötődnek, és így a szövetekben hasonló választ válthatnak ki, mint az állati vagy emberi szervezetben termelődött hormonok. Íme néhány gondolat a szójáról, és a benne lévő fitoösztrogének tudományosan bizonyított hatásáról.

tovább »

Járóbotok – egyszerű, de nagy segítség a mindennapokban!

A járóbotok az egyik leginkább elérhető segítség a mindennapi tevékenységek és járás segédeszközeként. Úgy segít az egyensúly megtartásában, hogy mindezt a használója szabályozhatja. A járóbotot a fájdalmas alsó végtaggal ellentétes oldalon kell használni, így a testsúly kb. 15%-át „levehetjük” a beteg végtagról. Számtalan járóbot létezik, amelyek között jelentős különbségek vannak. Ismeretük tudatában sokkal hatásosabb segédeszköz állhat a használója birtokában, mint csak egy egyszerű járóbot.

tovább »

Vény nélkül kapható gyógyszerek alkalmazása terhességben és szoptatás alatt

Az alábbi - útmutatónak szánt - ismertetés célja, hogy a leggyakrabban jelentkező problémák esetén biztonságos szert válasszon az olvasó vagy a kismama, aki a legveszélyeztetettebb időszakban lévő csemetéjét figyelembe kell, hogy vegye. Tudni kell, hogy a gyógyszerek biztonságossága tapasztalati adatokon alapul, mivel terhesség alatt bármilyen gyógyszerbiztonsági vizsgálat elvégzése etikátlan lenne. Ezért is nevezik a terhes és szoptatós anyukákat „terápiás árváknak”. Árvák, mivel tudományos alapok részben hiányoznak a biztos választáshoz. Sajnos a leginkább szakavatottnak tekinthető gyógyszerészek is időnként gátoltak ennek a csoportnak ajánlható gyógyszerek ismeretében.

tovább »