Gyakran találkozunk a környezetünkben is feltűnő, szépészeti szempontból is zavaró bőrszín eltérésekkel, amelyek akár komoly pszichés és szociális zavarokat is eredményezhetnek. Ezek persze nem csak a látható bőrfelületeken, hanem rejtettebb helyeken is előfordulhatnak. Habár a jelenségek többsége jóindulatú, de vannak közöttük olyanok, amelyek belgyógyászati betegséget, vagy daganatot jeleznek előre.
A leggyakoribb fokozott pigmentációval járó betegségek a gyulladások utáni elszíneződések, melasma (májfolt, terhességi maszk), solaris lintiginosis (öregségi májfolt), ephelis (szeplő), nevusok (anyajegyek), café-au-lait (tejeskávé színű folt).
gyulladások utáni elszíneződések
Sérülések, vagy gyulladásos folyamatok után marad sötétebben színezett a bőr. Pattanások, pikkelysömör, atopiás és kontak allergiás bőrgyulladások, gyógyszer reakciók és sérülések után alakulhat ki ilyen elváltozás. Számtalan lehetőség van ezek megszüntetésére, de legeredményesebb ezek kombinációja: hydroquinone, azelaic sav, retinoidok, kémiai hámlasztók és a lézer terápia.
MELAZMA (májfolt)
Halványbarna, barna, vagy szürkés elszíneződés döntően az arcon. Hátterében lehet terhesség, fogamzásgátló használata, phenytoin tartalmú gyógyszer, vagy az ok sokszor ismeretlen. Kezelésében a napfény kerülése, napernyő állandó használata, hydroquinon, retinoid tartalmú kenőcsök, glycol savas hámlasztás és helyi kortikoszteroid eredményes lehet. Lézer terápia és az intenzív pulzus fény terápia szintén kedvező hatású.
solaris lintiginosis (öregségi májfolt)
Az öregségi májfolt éles szélű, 1-3 mm-es, halvány, vagy középbarna színű folt, amely kissé ki is emelkedhet a bőr felszínéből. Alkaron, arcon, dekoltázson, mellkason, háton fordul leggyakrabban elő és a fokozott UV sugárzás provokálja. hydroquinon, retinoid, kémiai hámlasztók, lézer terápia és a cryotherapia (fagyasztásos terápia) használható jó eredménnyel.
EPHELIS (SZEPLŐ)
Mindenki számára jól ismert a vörös, barna, vagy halványbarna, éles szélű, kissé kiemelkedő elváltozás. Ezekre nem szükséges és nem is javasolt semmilyen kezelés, a téli hónapokban amúgy is sokat halványodnak.
café-au-lait (tejeskávé színű folt)
Tejeskávé barna folt, amely a melanocytákban és a keratinocytakban nagyobb mennyiségben meglévő melanin (bőrfesték) okoz. Előfordul, hogy már újszülött korban látható, máskor csak később gyermekkorban lép fel. A gyermekek 10%-ban normálisan jelen lehet, ha azonban a tejeskávé foltok száma 6, vagy ennél több, akkor felmerül a Recklinhausen-kór lehetősége. Ritkán az elváltozás széle egyenetlen. Lehet a tejeskávé folt macula, lencsényi nagyságú, lehet több cm kiterjedésű. A folt önmagában veszélytelen, nem lesz belőle rosszindulatú daganat. Kezelésében lézer terápia és a sebészeti kimetszés lehet csak hatékony.
2009 www.gyogyaszati.hu szakértő csapata