Sokan azt gondolják, hogy az igen egészségesnek tartott gyümölcsök és zöldségek egy-egy összetevőit kapszulába gyúrva egy olyan csodaszerhez jutunk hozzá, amely alkalmas a betegségek megelőzésére. Hangsúlyozzuk, hogy weboldalunkon törekszünk olyan cikkek megjelentetésére, amelyek vizsgálatokra és tudományosan megalapozott eredményekre támaszkodik. Ezek alapja olyan betegcsoportok összehasonlításából adódik, amelyek egyik fele használ, a másik nem egy bizonyos, éppen vizsgált anyagból.
Az sokan tudják már, hogy a vörös bor napi mérséklet (férfiaknál napi 2 dl) fogyasztása szívvédő és érvédő hatású. Ez a szőlő héjában található resveratrolnak köszönhető. Azonban azt is tudjuk, hogy az ebből készült mesterséges tabletta nem képes ugyan az a védő hatást nyújtani. Ennek a magyarázata csak elméleti, de vélhetően a felszívódás és a többi anyag kedvező együttes hatásáról lehet szó, amit egy kapszula imitálni nem tud.
Arról is sok mindenkinek van már tudomása, hogy a – döntően – tengeri ételekben található telítetlen zsírsavaknak kifejezett érvédő és szívvédő hatása van. Az ebből készül, megfelelő mennyiségű hatóanyagot tartalmazó készítmények szerencsére rendelkeznek mindezekkel a kedvező védő hatásokkal.
Azaz ebből is látható, hogy van olyan összetevő, amely mesterségesen is képes ugyan azt elérni, mint természetes formájában és van olyan amelyek erre nem képesek. Legyünk óvatosak és körültekintőek, mert mint alább kiderül, akár kárt is tehetünk magunkban. Sorrendben arról, amit már bizonyosan tudunk:
- Orvosi tudományos lap vezető cikkében mutatták be néhány hete, hogy az antioxidás C és E vitamin, valamint a nyomelem szelén nem alkalmas daganat megelőzésére férfiak esetében
- 2008 áprilisában jelent meg egy óriási tudományos vizsgálat, amely 232.000 ember vizsgált, olyanokat, akik étrendkiegészítőként antioxidánsnak tartott készítményt használtak. Szenzációként ismerték fel, hogy a béta karotin, C és E vitamin túlzott bevitele emelte a halál bekövetkezésének rizikóját.
- 2000-ben, sok emberen végzett vizsgálat igazolta, hogy a béta karotin és az E vitamin nem adott védelmet, sőt emelte a rizikót a szívbetegségek tekintetében.
- 1990-es években több vizsgálat sajnos azt az eredményt találta, hogy a béta karotin és A vitamin nem hogy csökkentette a dohányzók körében a tüdődaganat előfordulását, hanem inkább megnövelte.
A fenti antioxidáns összetevők nagy mennyiségben, koncentráltan találhatók meg a gyümölcsökben és zöldségekben. Mégsem működnek tisztított pilullaként. A magyarázat abban lehet, hogy ezek a növények számtalan, egymástól szerkezetében különböző összetevőket tartalmaznak. 8 fajta E vitamin, több száz fajta karotin és így tovább dinamikus egyensúlya és egymásra hatása fejtheti csak ki a kedvező hatást. Továbbá olyan összetevők is erősíthetik a fenti összetevők hatását, amelyeket nem tartjuk antioxidánsnak, mégis fontos szerepet játszhatnak.
Ezek alapján mindenkinek azt javasoljuk, hogy ezek használata helyett tudatosan figyeljen az egészséges, a gyümölcsben és zöldségben gazdag táplálkozásra.
www.gyogyaszati.hu szakértő csapata 2009 március