Az izületi kopás okozta fájdalmak kezelése csalódásokkal kísért: sokszor minden erőfeszítés ellenére is csak mérséklet eredménnyel jár, arról nem is beszélve, hogy nagy anyagi ráfordításokat is jelenthet. Ki ne lenne elkeseredett és dühös, ha forint ezreket-tízezreket eredménytelenül fizet ki? Összefoglalónk célja elsősorban az, hogy bemutassuk azokat a nem gyógyszeres és nem műtéti eljárásokat, amelyek segítséget jelenthetnek a kínzó fájdalmak enyhítésében.
Indulásként a placebó hatással foglalkoznunk röviden. Szinte minden ember találkozott már azzal a mondattal, hogy "Próbáld ki, csodát művel". Csodák márpedig nincsenek. És ha jól figyeljük ezeket az eseteket, kiderül, hogy kivétel nélkül minden csoda, csak három napig tart. Ez a placebó hatás. Hiszek benne, ezért egy bizonyos ideig és szintig hat. A valódi gyógyító hatás ezzel szemben olyan, hogy sok emberen kipróbálva, bizonyítottan kedvező hatása van objektív tényezők alapján. Hangsúlyozzuk, hogy valódi gyógyító hatása sok mindennek lehet, nem csak gyógyszernek.
Az izületi kopások nem csak fájdalommal, hanem számtalan, nagyon kellemetlen tünetekkel járhatnak: instabil izület, izomerő csökkenése, merev izület, feszülő in és izomzat. Mindezekből a fájdalom a leg fajsúlyosabb bárki számára, mert a legnehezebb megélni, elviselni. Az izületi kopás kezelésében minden orvosi szervezet elfogadja, hogy a nem gyógyszeres kezelésnek is fontos szerepe van. Abban már nem egyöntetű az álláspont, hogy milyen eljárás mennyire hatásos. A rehabilitációs kezelésnek része a gyógyszer adása, elektroterápia, mozgásterápia, gyógyászati segédeszközök alkalmazása, hőterápia és az akupunktúra. Nézzük, mi az ami bizonyíthatóan hatásos a gyógyszereken túl:
IZÜLETI RÖGZÍTŐK: egyértelmű adatok bizonyítják, hogy mind a térd, mint a kéz kopásos izületi betegségeiben hatékony. Leginkább a kéz nagyujjának alapizületi kopásában javasolt a fém merevítéssel ellátott izületi rögzítő egész éjszakán át történő viselése. Hatására a nappali fájdalom egyértelműen csökken, a műtéti beavatkozást jelentősen képes eltolni. A térd kopások esetében az izület instabilitás nagy valószínűséggel megjelenik. Ekkor lehet fontos és hatásos szerepe a merevítéssel ellátott rögzítőknek. Az izületi rögzítők közül a méretsorozatos termékek is komoly tudással bírnak, de talán ennél is jobbak az egyedileg készített ortézisek.
MOZGÁSTERÁPIA, MASSZÁZS: szintén hatásos gyógymód, de legfontosabb, hogy izület kímélő módon kell megvalósítani. Ehhez érdemes szakembert is igénybe venni, de elsajátíthatjuk és otthon tartósan folytathatjuk. Amennyiben a mozgás az izület túlterhelésével, netán sérülésével jár, akkor a fájdalom fokozódik és még súlyosabb mozgásgátoltság alakul ki.
BEDŐLŐ TALPBETÉT: a térdizület kopásában - anatómiai okok miatt - a belső izületi felszín használódik el előbb és a panaszok is erről a területről jelentkezhetnek. Ha a külső talpél felől emelt talpbetétet használunk, akkor a külső térdizületi területre helyeződik át jobban a terhelés és jelentős fájdalom csökkenéssel és stabilitás javulással járhat. Ebben a tapasztalt ortopéd orvosok is egyet értenek és a vizsgálatok is alátámasztják.
TENS: az elektroterápiában használt fájdalom csillapító eljárás. Gyakran ultrahang kezeléssel egészítik ki, amelynek a TENS kezeléssel szemben nincs bizonyítható fájdalom csillapító hatása sem rövid, sem hosszú távon.
TEHERMENTESÍTŐ SEGÉDESZKÖZÖK: erről nincs bizonyíték, de kétségtelennek gondoljuk hatékonyságukat e nélkül is. Ha csak a járóbotot veszem, akkor 10-20%, ha a könyökmankót, akkor 20-40% testsúly terhelés vehető le a fájdalmas térdizületekről. A testsúly csökkentése önmagában is javít a mozgásállapoton, ha ezt még kiegészítjük bottal, vagy mankóval, akkor még hatásosabb lehet az eredmény. Sose feledjük az anatómia fogantyús járóbotokat, amelyek a teljes tenyéren megtámaszkodnak. Sokkal kényelmesebb használni, mint a T-fogantyús botokat.
KÉTSÉGES HATÁSÚ ELJÁRÁSOK:
- izületi hőterápia: talán csak a klasszikusan gyulladt izület számára lehet a hűtő borogatás megfelelő
- lézer terápia: porcsejt szaporodás segítő hatása ellenére sem bizonyított, hogy jó
- akupunktúra
- jóga
Végül egy kis élettani magyarázat arra, hogy miért van az, hogy van akinek csak terheléskor, másoknak pihenéskor is fáj az izületük. Akinek csak mozgásra jelenik meg a fájdalom, annak a kopott ízfelszinek okozzák a panaszait. Akiknek nyugalmi fájdalmuk is jelentős, azoknál a csonthártya - csont szövet - izületi tok gyulladásos ödémája is jelen van. Ennek nincs szorosan vett specifikus terápiája, így többnyire ugyan azok a módszerek alkalmazhatóak mindkét esetre.