Mi a sertés influenza?
H1N1 egy új infuenza vírustörzs amely embereket betegít meg. 2009 áprilisában az USA-ban észlelték először, de Mexikóban a legelterjedtebb. A szezonális influenza vírushoz hasonlóan cseppfertőzéssel terjed emberről emberre.
Miért nevezik sertés infuenzának ez az új H5N1 vírust?
Laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy ennek az új vírusának a génállománya számtalan, az egyébként a dél-amerikai sertéseket megfertőző infuenza vírus génjét tartalmazza. Fokozza az egyediségét, hogy a vírus tartalmaz két olyan gént, amely az európai és ázsiai malacok között fellelhető influenza vírusból származik és ezen felül madár és emberi infuenza génállomány összetevője is van.
Hordozzák-e a sertések és elkapható-e a vírus tőlük?
Jelenlegi megfigyelések szerint az a vírus nem fertőzi meg a sertéseket és nem is hordozzák.
Mennyire fertőzőképes ez a vírus?
A jelenlegi megfigyelések szerint gyorsan terjedő vírusról van szó, de a fertőzőképességének pontos megítéléséhez még időnek kell eltelnie. A fertőzés cseppfertőzéssel terjed, de étellel nem vihető át. A normálisan kezelt ivóvíz sem okozhat fertőzést, mert például a H5N1 madárinfuenza vírusát is életképtelenné teszi a csapvíz klórtartalma.
Milyen tüneteket okoz?
Tünetei megegyeznek a szezonális infuenza tüneteivel: láz, köhögés, torokfájás, izomfájdalom testszerte, hidegrázás, levertség. Jó néhány esetben hasmenés és hányás is társul a tünetekhez.
Milyen súlyos a fertőzés?
Az egyenlőre nem ismert milyen súlyos a fertőzés lefolyása az átlag népesség tekintetében. Az viszont egyértelmű az eddigi kezelt esetek alapján, hogy - akár csak a szezonális influenza esetén – a gyermekek, a terhesek, a krónikus betegek és a 65 év felettiek súlyosabb betegség lefolyással számolhatnak.
Milyen módon előzhetem meg a vírus elkapását?
- a legfontosabb a gyakori kézmosás meleg szappanos vízben, vagy fertőtlenítő szappannal, alkoholos törlővel
- köhögéskor és tüsszentéskor takarjuk el az orrunkat és a szánkat
- az immunrendszerünk éberen tartása érdekében fogyasszunk elég folyadékot, étkezzünk egészségesen, sportoljunk
- ne érintkezzünk olyan felületekkel, amely fertőzött lehet
- kerüljük a fertőzött személlyel való érintkezést
- zsúfolt környezetben használjuk megfelelő szájmaszkot
Milyen személyi védelmi felszerelés (PPE) ajánlott azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik a madárinfluenza gyanús betegekkel foglalkoznak?
A jelenlegi HPA ajánlás az egészségügyi dolgozók H5N1 és H1N1 vírussal szembeni védelmére vonatkozóan azt írja elő, hogy az érintett szakemberek megfelelően illeszkedő EN149:2001 FFP3 légzésvédő álarcot, köpenyt, kesztyűt és szemvédőt viseljenek.
Mennyire fontos az, hogy a légzésvédő álarc jól illeszkedjen?
Az illeszkedés rendkívül fontos. Amennyiben a szélek nem tapadnak megfelelően az archoz, a levegőben lévő kórokozók bejuthatnak az álarc mögé, a légzési régióba. Mindig követni kell a használati utasítást és ellenőrizni kell, hogy az álarc megfelelően illeszkedik-e az archoz minden alkalommal mielőtt az illető belépne a fertőzött területre. A megfelelő tapadás csak akkor érhető el, ha az arc érintett területén a bőr tiszta és szőrmentes. A szakáll, hosszú bajusz és borosta zavarhatja az illeszkedést, rések maradhatnak. Sok műtéti maszk nem szigetel megfelelően, aminek következtében a kórokozók bejuthatnak a légzési régióba. Még azok a műtéti maszkok sem megfelelőek a levegőben lévő kórokozókkal szembeni védelemben, amelyek illeszkedése látszólag tökéletes. Ennek következtében, a műtéti maszkok nem helyettesíthetik a légzésvédő álarcokat.
www.gyogyaszati.hu szakértő csapata 2009 május