Legalább ilyen fontos tézis, hogy egy vérnyomás kiugrás gyors kezelése járhat nagyon komoly következménnyel: a 180-as systolés emelkedéssel kísért vérnyomás gyors csökkentése belekergetheti a beteget strokeba, vagy más életveszélyes állapotba. Vagy azért, mert a szűk, magas vérnyomáshoz beállított erek nem képesek idejében kitágulni ahhoz, hogy a gyors vérnyomás-csökkentés okozta keringés csökkenést kompenzálja, vagy azért mert túl alacsony értékre zuhan le és ezzel válik a keringés elégtelenné.
Javasolt tehát mindenkinek az, hogy 180/100-nál nem magasabb vérnyomás kiugrást csak fokozatosan órák alatt csökkentsünk és orvos igénybe vétele nem feltétlenül szükséges. Az is tanácsos, hogy a 100 feletti dyastoles, vagy 190 feletti systolés értéket orvosi kontrol mellett mielőbb fokozatosan csökkentsük.
Az egyik leggyakrabban feltett kérdés, hogy mi okozta a kiugrást. A vérnyomás szabályozás összetett hormonális és idegrendszeri funkciók eredménye. Bármelyik rész negatív elmozdulása vezethet ehhez a jelenséghez. De mik is ezek? Szeretném kézzel foghatóan tudni ahhoz, hogy befolyásolni is tudjam - tehetjük fel a jogos kérdést.
Emocionális stressz: olyan szorongással, feszültséggel kísért helyzetek tömkelegével találkozunk, amelyek a vegetatív idegrendszer stressz-irányú aktiválódásával megemeli a vérnyomás. Ez nagyon jelentős is lehet. Ezt a jelenséget, mármint, hogy a stressz okozta helyzetek vérnyomás kiugráshoz vezetnek mindenki elfogadja, megtapasztalja. Autogén tréning, meditáció, pozitív gondolatvezetés, enyhe nyugtató és megfelelő hatással bíró vérnyomás elleni szerek lehetnek a megoldás kulcsa.
Fizikai aktivitás: túlzott munka, tartós igénybe vétel és ezekkel járó kimerültség szintén okozhat vérnyomás kiugrás. A megoldás a pihenés lehet csak.
Alkohol tartós fogyasztása, illetve annak esetleges kimaradása elvonási tünetekhez, súlyos magas vérnyomáshoz vezethetnek. Ezek kezelését orvosra kell bízni.
Dohányzás emeli a vérnyomás. Ne feledjük! Szálanként 1,5 perc az életünkből!
Környezeti hőmérséklet változása, fronthatások szintén hozzájárulnak a vérnyomás ingadozásához az erek falának tágasság-változása révén is.
A túlzásba vitt étkezésre ritkán gondolunk, de ismert jelenség, hogy a nagyobb étkezést követő 3 órában csökken a vérnyomás, majd azt követően erősen emelkedik. Tartsunk mértéket, étkezzünk rostban, gyümölcsben és zöldségben gazdagon.
A non-steroid fájdalomcsillapító gyulladás csökkentők lehetnek az egyik fő ludas készítmények, a vérnyomás emelkedés tekintetében (is). Sajnos jelentős számban lehet vény nélkül venni azokat és fel sem vetődnek, mint hibaforrás. Alzheimer kór kezelésére használt újabb készítmények is okozhatnak igen jelentős vérnyomás emelkedést, de a steroid gyulladás csökkentők is.
A "fehér méreg" a só magassabb fogyasztása inkább az alsó, azaz a dyastoles érték emelkedését okozza. Helyettesítsük fűszernövényekkel, így ételeink is kellemesebbé válnak.