Cikkünket azért közöljük, mert egy gyakori betegséggel kapcsolatban kell változtatni eddigi nézeteinken. A kalapácsujj és hasonló lábujj deformitásokkal foglalkozó szakemberek közül többen érezték eddig is, hogy csupán a magas sarkú cipőre, vagy az intenzív sportolásra fogni a betegség okát, egy kicsit mintha sántítana. A rendelőben megjelenő, panaszaiktól szenvedő betegek választ próbáltak kapni az orvostól, hogy miért velük történik meg, miért nekik van ilyen nyavajájuk. Ebben a betegség körben is, akár csak az izületi kopások témakörében végre megszülettek olyan objektív vizsgálatok, amelyek felmérték, hogy örökletes tényezők szerepe talán mindennél fontosabb.
.
Egy mondatban a lényeg: ha valakinél a lábujj csontok növekedése, az anatómiai, kötőszöveti viszonyok miatt kalapácsujj - hallux valgus - alakul ki, annak főként családi örökletes összetevői vannak.
A Framingham Foot Study 1370 felnőtt beteget elemzett, akiknél igen erős családi öröklött tényezőket találtak. A mítoszok alapján hibásnak tartott magas sarkú lábbeli nem rontott az állapoton, nem okozott fokozott lábujj eltorzulást.
A betegség lényege, hogy az öregujj a többi ujj felé fordul és ezzel párhuzamosan az alap izülete pedig a belső lábél felé kitüremkedik. Akár a járást súlyosan megnehezítő fájdalmas duzzanathoz vezethet. Amennyiben a fájdalom ellehetetleníti a mindennapok aktivitását, akkor az operáció marad, amelynek során a fájdalmas kalapácsujj fejet lefaragják és próbálják az egyenesebb lábujj állást létrehozni.
A nőknél gyakoribb jelenségről van szó, ezért gondolták sokáig, hogy a magas sarkú cipő komoly tényező a deformitás alakulásában. Ez az elképzelés azért sem állja meg a helyét, mert sok hölgy járásképességén javít a körömcipő. Az is igaz, hogy amennyiben nyomást okoz a kalapácsujjon a szűk lábbeli, akkor természetesen a fájdalmat is fokozza.
2002 és 2008 között figyelték azoknak a betegeknek a családtagjait, akiknél kalapácsujj, hallux valgus vagy hasonló lábujj deformítás jelentkezett panaszokkal. Azt találták, hogy a közeli rokonságban kifejezetten megnőtt a hasonló eltérések száma és ez a nők esetében még erőteljesebb volt. Az feltételezhető ezek alapján, hogy a láb alakja és más öröklött tényezők játszanak döntő szerepet a betegség kialakulásában. Az is következik ebből, ha azoknak a szülőknek, akiknek ilyen lábujj deformításuk van, fokozottan kell figyelemmel kísérni a gyerekeik lábát. Amennyiben szükséges a minél korábbi kezelés talán sikereket hozhat. A kezelés része a mozgás, szilikon lábujjkezelők, kalapácsujj kiegyenesítők, műtét, talpbetétek használata.
2013-06