A fejlett, ipari társadalomban - túlzás nélkül állítható - szinte minden embernek kialakul lábboltozat rendellenessége. Sokszor ez már gyermekkorban kezdődik. A korrekciójára alkalmazott ludtalpbetétek és talpbetétek a lábboltozat passzív emelésén keresztül támogatják a normál talpszerkezet visszaállítását. Ahhoz, hogy a lábboltozat korrigálódjon és az tartósan fenn is álljon, elengedhetetlne a lábboltozat fenntartását végző izmok és tartószerkezeti elemek napi edzése. Ebben segít a ludtalptorna.
A következő gyakorlatok elősegítik a láb helyes terhelésének kialakulását a talp három pontján:
- Álló helyzetben a lábfejeket párhuzamosan egymás mellé tesszük, a két sarkat egyszerre felemeljük. (Lábujjhegyre állás.)
- Lábujjhegyre állás felváltva jobb és bal sarokemeléssel.
- Álló helyzetben a lábfejeket párhuzamosan egymás mellé tesszük, egyszerre mindkét lábbal sarokra állunk.
- Sarokra állás váltott lábbal.
- Álló helyzetben egyszerre mindkét lábon lábujjhegy állásból sarokállásba gördülünk, majd vissza.
- Párhuzamos lábfejjel egyszerre a külső talp élekre állunk, a felemelkedett lábujjakat erősen behajlítjuk - kinyújtjuk.
- Mindkét lábbal egyszerre lábujjhegyre állunk, a sarkakat széthúzzuk, és széthúzva visszaengedjük a földre. Széthúzott sarkakkal ismét lábujjhegyre állunk, a sarkakat a levegőben közelítjük, párhuzamos lábtartással visszaereszkedünk a talajra.
- Ülő helyzetben párhuzamos lábtartással indulva a jobb láb ujjaival végigsimítjuk a bal lábfejet a külső bokától az ujjakig, majd ellentétes lábbal.
- A gyakorlatot álló helyzetben is végezzük el.
Járógyakorlatok:
- Magasra felhúzott sarokkal apró lépésekkel lábujjhegyen járunk.
- Mackó járás: a talpak külső szélére nehezedve, erősen behajlított lábujjakkal apró lépésekkel - dülöngélve -járunk.
Játékok:
- A földön ülve egy labdát a két talpunk közé fogunk, lábbal kissé feldobjuk, megpróbáljuk a talpak közé zárva elkapni.
- A földre helyezünk egy zoknit, ülve a lábujjainkkal megfogjuk a zokni két végét, megmarkoljuk, felemeljük és széthúzogatjuk.
- Ülve a földről, egyik lábunk ujjaival egy ceruzát "felmarkolunk", felemeljük a levegőbe és megkíséreljük a másik lábunk ujjaival átvenni, majd fordítva.
- Állva mindkét lábunk ujjaival egy-egy kis golyót megmarkolunk. A golyókat fogva néhány lépést a talpunkon sétálunk.
- Apróra tépett, földre szórt papírdarabkákat egyenként lábujjal felszedegetünk.
A gyakorlatok egymásra épülnek, ezért a sorrend betartása, illetve a teljes gyakorlatsor elvégzése nagyon fontos!
Lúdtalptorna - 2
A lábtornát mindig meg kell, hogy előzze a láb fellazítása, lúdtalpbetét viselése. Teniszlabdával segíthetünk, fellazíthatjuk ill. masszírozhatjuk a talpunkat. Mind az öt sugárnak, megfelelőn oda-vissza masszírozzuk a talpat. Hűthetjük a lábat hűtő tasakkal, jégzselével.
Álló helyzetben (mezítláb) mindkét, sarkat néhány mm-re felemeljük a talajtól. Egyenesbe állítjuk a testünket, minkét oldalt egyenletesen terheljük. Ebből a helyzetből próbálunk kilépni, hogy ezt megingás nélkül tegyük meg.
Naponta váltogatjuk, hogy jobb vagy a baloldallal lépünk ki először. Mindezt fokozatosan apró lépésekben lassan tesszük. 2-3 hét is lehet. Ezt követően 1-1,5 m-t kell megtennünk lassan megingás nélkül. 1 hónap
A gyakorlatot nehezíthetjük a járás lassításával, a lépéshossz növelésével ill. lépéssel hátra. Valamint legutolsó sorban kavicson járással
Külső talpélen állás. Próbáljunk, meg térdemeléssel megállni egy lábon.
Ez egy évet is igénybe vehet. Próbáljuk meg mindennap, amíg nem megy megingás nélkül.
Belső talpélen járás kisterpeszben térdeket összeszorítva, merev bokával. Fokozatosan növekvő terpeszben állunk.
Legnehezebb fokozat, a kavicson járás egy kp dobozba, egy kicsi egy nagyot egymás mellé téve megtöltjük a dobozt. Belépünk és mellé lépünk a másik lábbal. Ezt ismételjük több alkalommal, mindig más oldalról belépve a dobozba
2009. március www.gyogyaszati.hu szakértő csapata