Szóval a pajzsmirigy göbök megjelenése egyre gyakoribbnak tűnik, amelyben azért kétségtelenül fontos szerepe lehet a jó minőségű ultrahangok készülékekkel végzett vizsgálatok növekedésének. Miközben régebben a tapintható és ebből fakadóan a jóval nagyobb csomókkal foglalkoztak csak az orvosok, mára ez megváltozott. A kissé nagyobb pajzsmirigy, vagy funkcionálisan eltérést mutató állapotokban automatikusan készül ultrahang vizsgálat, amelyek kis méretű göböket is kimutatnak ma már. Ebből következően azt állítni, hogy egyre gyakoribbak a göbök megjelenése, talán éppen ezért nem lehet.
Hogy megértsük a következőket, azt tudni kell, hogy a létezik hideg göb, amely nem termel hormont, és létezik meleg göb, amely normál pajzsmirigy hormont termel.
Alap tézis, hogy a pajzsmirigy göbök nagyon gyakoriak, de ezzel szemben a pajzsmirigy rák nagyon ritka. A hideg göbök ritkábbak, mint a meleg göbök és a hideg göbök 2-3% csupán rosszindulatú.
A göbök kialakulásának oka nem pontosan ismert, de néhány tényező egyértelműen eredményezheti:
JÓDHIÁNY: a jódhiány Magyarország nagy részére igaz. A jód elégtelen fogyasztását a pajzsmirigy úgy kompenzálhatja, hogy kisebb területeken göbök formájában megnövekszik a pajzsmirigy állomány, ezzel biztosítandó a megfelelő hormon ellátás.
PAJZSMIRIGY GYULLADÁS: fájdalmatlan és tünetekkel nem kísért autoimmun gyulladás jelenlétében egyértelműen nagyobb a göbök előfordulása. Az autoimmun gyulladás jelenlétét vérvétellel, UH vizsgálattal és mikroszkópos szövettani vizsgálattal lehet bizonyítani.
Mint említettem a legtöbb göb jóindulatú. Ha az ultrahang sok csomót talál a pajzsmirigyben azt úgy nevezzük, hogy multinoduláris strumma. Amennyiben folyadékkal telt göböt, azt cisztának hívjuk. A ciszták nagy része is jóindulatú, de köztük is ritkán előfordulhat rák. A multinodulásris pajzsmirigyben semmivel sem nagyobb a rák előfordulása, mint a kevés, vagy egy göbbel rendelkezőben. Az estek harmadában nem a legnagyobb göb lesz rosszindulatú. DE mint következik, a legnagyobb válik rákossá az esetek kétharmadában. A nem tapintható göbök és a tapinthatóak ugyan olyan eséllyel lesznek rosszindulatúak. ÁLTALÁBAN CSAK 1 CM-NÉL NAGYOBB GÖBÖKNEK VAN JELETŐSÉGE! Terhességben megjelenő göböt ugyan úgy kell kezelni, mint a nem terhesek esetében.
Amikor elvégzi a radiológus a vizsgálatot, akkor véleményt ad arra vonatkozóan, hogy az UH kép alapján feltételezhető-e rosszindulatú folyamat. Ha igen, akkor tűvel mintavételt kell a göbből venni és szövettannal elemezni. A szövettan kétséget kizáróan megmondja a rosszindulatúság fennállását.
Amennyiben a családban a rák előfordulása, főként a pajzsmirigy rák előfordulása kimutatható, vagy a nyaki területen valamiért sugárkezelés történt, rekedtség áll fenn, vagy a csomó gyorsan nő, akkor alaposabb a gyanú a rosszindulatúvá vált göbre. Ezekben az esetekben gyakrabban kell kontrol vizsgálatot is végezni és éberen figyelni a malignus elfajulást.
Mit tehetünk a göbök ellen? Jódozott sót fogyasszunk, de sajnos más tanácsot nem tudunk adni.